Kitap Yazdım Şimdi, Ne Yapmalıyım?

Bilgilerin nesilden nesile aktarılmasını sağlayan kitaplar gerek geçmişimizi öğrenmemizi gerekse geleceğimizi değerlendirebilmemizi sağlayan yegâne araçlardır. Peki, bir kitap yazdım şimdi ne yapmalıyım diye bir arayış içerisinde misiniz? Eğer bu sorunun yanıtı evet ise şu an çok doğru bir yerde bulunuyorsunuz. Çünkü kitap editörlüğü olarak bilinen sürecin ne aşamalardan geçtiğinin anlatıldığı makalemiz tam size göre.

Kitap Yayınlamak İçin İlk Etapta Geliştirici Editörlük Çalışması Gerekiyor

Bir kitap yazmak yazarın duygu, düşünce, tespit veya eleştirilerinden oluşan bilgilerinin ölümsüzleştirilmesi anlamını taşıyor ve elbette kolay bir iş değil. Bir kitabın okuyucuya ulaşması için kitabın tamamen taslak olarak yazılıp bitirilmesi yeterli gelmez, hatta bu aşamaya emekleme aşaması bile diyebiliriz. Çünkü kitap yayınlamak sadece kitabın kaleme alınması anlamını taşımaz. Bu durumda kaleme alınan yazının ilk olarak geliştirici editörlük işlemine tabi tutulması, bir kitabın basılabilmesi için ikinci basamağı oluşturuyor. Tabii bu çalışma ancak profesyonel bir ekibin eş güdümlü çalışmasıyla mümkün olabilmektedir. Peki, ilk basamakta diğer önemli detaylar nelerdir? Hemen onları da sizlerle paylaşalım. Öncelikle taslak olarak elimize ulaşan doküman baştan sona okunur. Kitap yazarları genellikle duygu ve düşüncelerini ifade ederken; kurguyu, karakterleri ve atmosferi tasarlarken bazı noktalarda işin içinden çıkamayabilirler. Ek olarak cümle düşüklükleri, imla hataları veya yazı akışında anlam bozuklukları için de düzeltme önerilerine ihtiyaç duyabilirler. Dolayısıyla öncelikle ilk okumada bu hataların nerelerde olduğunun tespit edilmesi şarttır. Bu durumda sıralamayı şu şekilde izah edebiliriz:

  • Geliştirici editörlük
  • Redaksiyon
  • Son okuma editörlüğü

Kitap editörlüğünün bir başka önemli aşaması da son okuma editörlüğüdür. Milyonlarca okuyucuya ulaşacak bir eserin kusursuzluğu yakalayabilmesi adına bu adım da fazlasıyla gerekli ve önemlidir. Uzun yıllara dayalı bilgi birikimi ve tecrübeye ihtiyaç duyulan kitap bastırmak gibi fonksiyonel ve profesyonellik gerektiren bir konuda hataya yer olmadığının hiçbir zaman unutulmaması gerekir…

Kitap Editörlüğü Hizmeti Neden Bu Kadar Önemlidir

Kitap Editörlüğü Hizmeti Neden Bu Kadar Önemlidir?

Kitaplar yazarların hayal güçlerinin dış dünyaya yansımasıdır. Sağlam bir kurgu oluşturmayı başarabilen yazarlar, zamanın nasıl geçtiğini bile anlamadan gelişme sürecini de tamamlayarak sonuca ulaşırlar ve bir dakika bile kaybetmeye tahammül edemeyerek kitap bastırma telaşesine düşerler.

Kitap Editörüne Neden İhtiyaç Duyarız?

Kitap editörü yazarların izlemesi gereken yayımlama aşaması için pusula görevindedir. Kitabı detaylıca inceleyen kitap editörü öncelikle ihtiyaç duyulan hizmet türünü belirler ve gerekirse olay akışını ve kitabın birçok bölümünü değiştirmeyi tavsiye edebilir. Atmosfer kurulumunu yeniden inceler, bazı karakterlerin kitaba olan etkisini artırır veya azaltır. Eğer kitap gerçek olaylardan esinlenerek kaleme alındıysa bu olayların nasıl gerçekleştiğini araştırır ve kitaba doğru bir şekilde aktarılıp aktarılmadığını kontrol eder. Kitabın her bölümünü ilmek ilmek işler ve tutarlılığı koruyabilmek adına notlar alır. Kitabı sahiplenerek zayıf olan veya ilgi çekmeyen noktaların çıkartılmasını önerir.

Okuyucunun Dikkatini Çekebilmek İçin Etkili Bir Giriş Yapabilmek Gerekir

Eseri tüm hatlarıyla elden geçiren kitap editörü, girişin ve final sahnesinin de etkili olmasını göz ardı etmez. Unutulmaması gerekir ki başarılı bir başlangıçla karşılaşmadığını düşünen okuyucu, ikinci sayfayı bile çevirmeden kitabı bırakabilir. Bu nedenle özellikle ilk sayfalar defalarca gözden geçirilir ve gerektiği takdirde tekrar tekrar yazılır. Tüm geliştirici editörlük süreçlerinin ardından, redaksiyon ve son okuma editörlüğü aşamaları da tamamlanır. Tropik, kendi editörleri tarafından kapsamlı editörlük aşamalarından geçmeyen hiçbir dosyayı basım sürecine almaz.