Kitap Editörlüğü Hizmeti Neden Bu Kadar Önemlidir

Kitap Editörlüğü Hizmeti Neden Bu Kadar Önemlidir?

Kitaplar yazarların hayal güçlerinin dış dünyaya yansımasıdır. Sağlam bir kurgu oluşturmayı başarabilen yazarlar, zamanın nasıl geçtiğini bile anlamadan gelişme sürecini de tamamlayarak sonuca ulaşırlar ve bir dakika bile kaybetmeye tahammül edemeyerek kitap bastırma telaşesine düşerler.

Kitap Editörüne Neden İhtiyaç Duyarız?

Kitap editörü yazarların izlemesi gereken yayımlama aşaması için pusula görevindedir. Kitabı detaylıca inceleyen kitap editörü öncelikle ihtiyaç duyulan hizmet türünü belirler ve gerekirse olay akışını ve kitabın birçok bölümünü değiştirmeyi tavsiye edebilir. Atmosfer kurulumunu yeniden inceler, bazı karakterlerin kitaba olan etkisini artırır veya azaltır. Eğer kitap gerçek olaylardan esinlenerek kaleme alındıysa bu olayların nasıl gerçekleştiğini araştırır ve kitaba doğru bir şekilde aktarılıp aktarılmadığını kontrol eder. Kitabın her bölümünü ilmek ilmek işler ve tutarlılığı koruyabilmek adına notlar alır. Kitabı sahiplenerek zayıf olan veya ilgi çekmeyen noktaların çıkartılmasını önerir.

Okuyucunun Dikkatini Çekebilmek İçin Etkili Bir Giriş Yapabilmek Gerekir

Eseri tüm hatlarıyla elden geçiren kitap editörü, girişin ve final sahnesinin de etkili olmasını göz ardı etmez. Unutulmaması gerekir ki başarılı bir başlangıçla karşılaşmadığını düşünen okuyucu, ikinci sayfayı bile çevirmeden kitabı bırakabilir. Bu nedenle özellikle ilk sayfalar defalarca gözden geçirilir ve gerektiği takdirde tekrar tekrar yazılır. Tüm geliştirici editörlük süreçlerinin ardından, redaksiyon ve son okuma editörlüğü aşamaları da tamamlanır. Tropik, kendi editörleri tarafından kapsamlı editörlük aşamalarından geçmeyen hiçbir dosyayı basım sürecine almaz.

Posted in Yazılarımız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir