Kitap Yazdım Şimdi, Ne Yapmalıyım?

Bilgilerin nesilden nesile aktarılmasını sağlayan kitaplar gerek geçmişimizi öğrenmemizi gerekse geleceğimizi değerlendirebilmemizi sağlayan yegâne araçlardır. Peki, bir kitap yazdım şimdi ne yapmalıyım diye bir arayış içerisinde misiniz? Eğer bu sorunun yanıtı evet ise şu an çok doğru bir yerde bulunuyorsunuz. Çünkü kitap editörlüğü olarak bilinen sürecin ne aşamalardan geçtiğinin anlatıldığı makalemiz tam size göre.

Kitap Yayınlamak İçin İlk Etapta Geliştirici Editörlük Çalışması Gerekiyor

Bir kitap yazmak yazarın duygu, düşünce, tespit veya eleştirilerinden oluşan bilgilerinin ölümsüzleştirilmesi anlamını taşıyor ve elbette kolay bir iş değil. Bir kitabın okuyucuya ulaşması için kitabın tamamen taslak olarak yazılıp bitirilmesi yeterli gelmez, hatta bu aşamaya emekleme aşaması bile diyebiliriz. Çünkü kitap yayınlamak sadece kitabın kaleme alınması anlamını taşımaz. Bu durumda kaleme alınan yazının ilk olarak geliştirici editörlük işlemine tabi tutulması, bir kitabın basılabilmesi için ikinci basamağı oluşturuyor. Tabii bu çalışma ancak profesyonel bir ekibin eş güdümlü çalışmasıyla mümkün olabilmektedir. Peki, ilk basamakta diğer önemli detaylar nelerdir? Hemen onları da sizlerle paylaşalım. Öncelikle taslak olarak elimize ulaşan doküman baştan sona okunur. Kitap yazarları genellikle duygu ve düşüncelerini ifade ederken; kurguyu, karakterleri ve atmosferi tasarlarken bazı noktalarda işin içinden çıkamayabilirler. Ek olarak cümle düşüklükleri, imla hataları veya yazı akışında anlam bozuklukları için de düzeltme önerilerine ihtiyaç duyabilirler. Dolayısıyla öncelikle ilk okumada bu hataların nerelerde olduğunun tespit edilmesi şarttır. Bu durumda sıralamayı şu şekilde izah edebiliriz:

  • Geliştirici editörlük
  • Redaksiyon
  • Son okuma editörlüğü

Kitap editörlüğünün bir başka önemli aşaması da son okuma editörlüğüdür. Milyonlarca okuyucuya ulaşacak bir eserin kusursuzluğu yakalayabilmesi adına bu adım da fazlasıyla gerekli ve önemlidir. Uzun yıllara dayalı bilgi birikimi ve tecrübeye ihtiyaç duyulan kitap bastırmak gibi fonksiyonel ve profesyonellik gerektiren bir konuda hataya yer olmadığının hiçbir zaman unutulmaması gerekir…

Posted in Yazılarımız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir